Bugun...


MEHMET CELEN

facebook-paylas
ALİ BABACAN ‘A DESEM Kİ !
Tarih: 26-11-2020 11:12:00 Güncelleme: 26-11-2020 11:15:00


Kızma, gücenme, gönül koymak yok haaa.. Bir nevi ÖZGÜRLÜK testi olacak peşinen belirteyim…

  **

Söylemleriyle Ankara’da başka, Çanakkale’de başka olan iki farklı Ali Babacan gördüm.

**

Dünya Bankası'nın orta halli müdürü Kemal Derviş’ten bile tebrik alan Ali Babacan’ın,  İMFce uzatılan acı reçeteye ‘Dünya Bankası’nın rızasıyla’  şerhini kabul ettiği o günleri sormayacağım..

**

Ekonomiden pek anlamam lakin özelleştirmeler, sıcak paranın üretim yerine tüketime harcanması teşvikleri, serbest kur politikasıyla alakalı sözleri dün gibi hafızamda ya , neyse..

**

İzmir Askeri casusluk kumpasında,  Hazine ve Merkez Bankasının bürokratları tasfiye edilirken acaba ‘Ali Babacan  Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı ‘değil miydi, kimin izniyle tasfiyeler yapıldı ‘ diye uzun uzun düşünmeye de gerek yok çünkü daha 10 yıl dolmadı ki zaman aşımına uğrasın..

 **

Eski defteri, o günlerde yaşananları ve 13 yılda tüm yaşanmışlıkları, iyisi mi  Çanakkale halkının hafıza ve takdirine  bırakıp Deva Partisi Genel Başkanı olarak geldiği Çanakkale’mde  yaptığı Kent ile alakalı tespit, eleştiri ve vaatlerinden birkaçını yorumlayıp, değerlendireyim bari !

 **

1-Sosyal Konutlar:

Çözüm için ne dedi ?

Hiçbir şey.. Kolaycı yaklaşımla ‘çözün’ dedi.

2- Kazdağları’nda metal madeni arama ruhsatları:

Bakalım ne demiş;

“79’u maden arama ve işletme için ruhsatlandırılmış durumda. Bu yönetim (Ak Parti iktidarı) , maalesef çevrenin nasıl bir zenginlik olduğunu bilmiyor. DEVA Partisi olarak biz de doğa ve tarihin buluştuğu Kaz Dağları’na sahip çıkmaya devam edeceğiz. Ormanlarımızı, tarım alanlarımızı, doğa ve kültürel varlıklarımızı korumak hem bugünümüz hem de yarınımız için, öncelikli olacak. Onlar doğaya bakarken hemen rant gözlüklerini takıyor, biz doğaya gözümüz gibi bakacağız”

Kazdağları için hassas, iyi hoş da aynı Babacan, ‘Başbakan Yardımcısı’ olarak altında imzası bulunan  (MADEN KANUNU) ve Kazğaları’nda sözünü ettiği 79 arama ve işletme ruhsatı verilmesine ilişkin Bakanlar Kurulunun 2 Şubat 2015 günlü kararının alınmasında pay sahibi olduğunu UNUTMUŞ olabilir mi?

Eğer ki insan siyaseti girip iri iri, öyle boyunu aşan kocaman laflar ediyorsa ki gittiği her yerde yapıyor,   Hafıza-i beşer nisyan ile malül olduğunu hiçbir zaman unutmayacak !..

3-Tarım ve Hayvancılık :

Diyor ki; “Çanakkale’nin özellikle tarım ve hayvancılık alanındaki potansiyeli, büyük bir iş imkanı sağlayabilecekken yanlış politikalar nedeniyle bundan faydalanmak mümkün olmuyor. 

Sanrım Çanakkale konusunda dersini pek çalışmadan gelmiş..

Ezine’ye kurulan 10 bin istihdam, aileleriyle birlikte 40 binin üzerinde tarım ve hayvancılıkla uğraşan insanın süt başta olmak üzere, tarımsal ürünlerinin işlenip Avrupa pazarlarına satabileceği Çanakkale Gıda İhtisas OSB’yle ilgili hiç kimse kendisine bilgi iletilmemiş!

İnsan hafızasının eksiliği unutkanlığıdır anlıyorum fakat Çanakkale’ye gelip gözümüzün içine baka baka,‘ söylemde demokrat, ucundan aydın,  özgürlüklerde radikal, dönemindekileri inkar’ edici portresini pazarlamaya kalktı sayın Babacan…

“Ben sende bütün aşklarımı temize çektim” mi desem?

 Bilemedim ki !..

ÇANAKKALE’DEKİ SOL’DAN OY ALABİLİR Mİ?

Ali Babacan, özellikle de CHP liderinin gaf üstüne gaf yaptığı, insanları, meslek gruplarını ayrıştıran sözlerinden dolayı gücenen kitlenin ve CHP’li yerel yönetimin beceriksizliklerinden istifade, ileride dahil olacağı ittifakın potansiyel Cumhurbaşkanı adayı olarak lehine sempati toplayabildi mi Çanakkale’de?

**

13 yıl bakanlık yaptığı eski partisi AK Parti’ye borçlu olan Ali Babacan,  Çanakkale’de eleştiri okları yöneltmekle, sol oyların güvenini kazanmaya yönelik  nasıl bir çıkış yaptı diye değerlendirmek lazım…

**

Ali Babacan’ın başta; çevre-su-vicdan olmak üzere, sol liberal gibi söylemlerde bulunması elbette eski günlerin mukayese ve müzakere edilmesine yol açacaktır çünkü 60 yıllık iktidar hasretliği söz konusu..

AK PARTİ’Yİ BÖLER Mİ?

Ali Babacan’ın Çanakkale’deki performansını baktığımda Ak Parti’den kitle çekme ihtimali çok zayıf..

**

Çeşitli nedenlerle aktif siyasetten çekilen, ara veren, köşesine çekilen Ak Partili isimlerden belki bir-ikisini yanına alabilir.. Selo Ahmet’in bile çok altında..

**

Çünkü; Ali Babacan bugün Kentimize ‘siyasi parti kurucu genel başkanı ‘olarak geldiyse varlık sebebi Recep Tayyip Erdoğan’dır.. Ak Parti ve Erdoğan’ı yüklenmesini tuhaf karşıladım doğrusu…

BÜLENT TURAN FAKTÖRÜ

Ali Babacan’ı Çanakkale’de zora sokanlardan biri de Ak Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın 5 yıldır Çanakkale Milletvekili olması ve ortaya koyduğu icraatları..

**

Marka ve Markalar Kenti, Ezine’ye kurulan Gıda İhtisas OSB, Biga’da OSB’lere yenilerinin eklenmesi, tarımsal ve hayvansal teşviklerin pozitif olarak Çanakkale’ye getirilmesi, turizmde Troya, Parion, Assos, Gelibolu Tarihi Yarımadası , Gökçeada-Bozcaada başta olmak üzere yatırımlar ve  kent tanıtımına olan devasa katkıları, sağlık alanı dahil  eğitim yatırımlarının arttırılması, daha önceki yıllarda sadece şehirlerde gördüğümüz sosyal kazançların bugün köylere kadar yaygınlaştırılması ve her şeyden önemlisi;  Çanakkale’deki üretimin yurtdışı pazarlara açılmasında lojistik öneme sahip 1915 Çanakkale Boğaz Köprüsünün kurulması için 14 yaşından beri birlikte olduğu Lideri Erdoğan’a ‘ağbi-kardeş, baba-oğul’ samimiyet ilişkisiyle ikna etme kabiliyeti  bir çırpıda sayabileceklerimizken Ali Babacan’ın çizdiği ‘karamsar Çanakkale’ tablosuna inanmayı beklemek abes bir durum…

ŞEHİR İÇİ TRAFİĞİ VE MİLLİ GURUR

Ali Babacan’ın yerel yönetimle ilgili eleştirilerde trafik ve otopark sorununu en başa yerleştirmesi bana göre tam bir popülist yaklaşım..

**

Halbuki Ali Babacan, selamlama yaptığı Yeşil Bina inşaatının tam da önünden geçti otobüste..

Demedi mi “Nedir bu ucube?”

Sormadı mı?

Kara demir yığınından akan demir pasını da görmedi mi?

Burası ‘Çanakkale halkına kaça mal oluyor’ diye de sormadı mı?

  **

Çanakkale’ye gelmişken ‘Milli Yatırım’ konusunda ne yapıldığını da merak etmedi mi Ali Babacan?

Daha 4 gün önce  "Milli Turbojet Motoru'nun son aşaması olan kalifikasyon testlerinin” yapıldığını basında okuyup görmedi mi?

**

Sayın Ali Babacan, "Yerli ve Milli Uçak Gemisinin" Çanakkale’de inşa edildiğini biliyor mu?

Başta Milli Gururumuz olan askeri alandaki başarısı kadar tarımsal ilaçlamada da kullanılan  İHA’ların üretiminde Çanakkaleli bir firma ne yapmış, acaba farkında mı?

**

Türkiye ağır sanayiinde Kale Kalıp, İÇDAŞ gibi kuruluşların birer ‘Çanakkale Markası’ olarak iftihar edip övünmesini  Ali Babacan’dan beklerdim açıkçası…

ALİ BABACAN EZBERİNİN BENDE BIRAKTIĞI İNTİBA

Biz Çanakkale’de nelere kafa yoruyoruz, Ali Babacan neye kafa ütülüyor baksanıza.

Ufku, vizyonu geniş olmayan ve gösterilen başarıları siyaset uğruna ‘yok sayan’ bir siyasi oluşumun ülkeme ve Çanakkale’me vereceği ne olabilir ?..

**

Dikkatimizi dağıtır, Ağustos böceği gibi öter, bizleri sadece  meşgul eder..

Siyasi partiler enflasyonuna katkı sağlar hepsi bu…

**

İşçi, memur, esnaf, emekli, pazarcı, üreten inan umurunda değil çünkü sözlerinden ilerisi için umut vaad eden bir şey çıkaramadım…

  

 

 

 

 

 

 

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
Henüz anket oluşturulmamış.
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI